Współspanie, czyli rodzicielstwo bliskości od narodzin

Napisała

Jednym z filarów, na których zbudowane jest rodzicielstwo bliskości jest współspanie.
Współspanie lub co-sleeping to nic innego jak dzielenie z dzieckiem łóżka w klasycznej formie lub na przykład w dostawce. Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne? Sprawdźmy.

Współspanie a rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości (ang. attachment parenting) to filozofia rodzicielska, której twórcą jest amerykański pediatra William Sears. Filozofia ta zakłada regułę, że dziecko tworzy ze swoim opiekunem niezwykle silną więź emocjonalną. Więź ta znajduje odzwierciedlenie w dorosłym życiu dziecka. Współspanie jako jeden z siedmiu filarów rodzicielstwa bliskości jest bardzo ważnym elementem tej filozofii.

fot.unsplash

Korzyści co-sleeping

Współspanie może przynieść szereg korzyści zarówno dla dziecka jak i rodziców, szczególnie mam karmiących naturalnie. Wśród największych korzyści współspania z dzieckiem można wymienić:

  • Spokojny sen – maluch budzi się znacznie rzadziej, kiedy czuje obecność rodzica, ponadto rodzic jest w stanie szybciej zareagować, jeśli dziecko się wybudzi. Otulenie, podanie smoczka lub piersi, pomaga Maluszkowi w sposób naturalny, bez wyrzutu adrenaliny spowodowanej stresem separacyjnym, wrócić do snu. Ponadto dzieci, które śpią z rodzicami, mają bardziej stabilna temperaturę ciała, regularny rytm serca. Dodatkowo zauważono mniej długich fizjologicznych przerw w oddychaniu
  • Mniejsze ryzyko śmierci łóżeczkowej SIDS (Sudden Infant Death Syndrome – zespołu nagłego zgonu niemowląt). Badania dowodzą, że dzieci, które śpią z rodzicami lub w pobliżu łóżka rodziców są narażone na SIDS aż 4 razy mniej, w porównaiu do tych, które śpią samodzielnie. Niemowlęta, śpiące z rodzicami, zazwyczaj śpią na boku lub na plecach, co znacznie obniża ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
  • Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych – współspanie wpływa na zaspokojenie potrzeb emocjonalnych maluszka. Szczególnie wtedy, gdy mama wraca do pracy lub dziecko idzie do żłobka. Niemowlę w ciągu dnia jest pozbawione obecności rodzica. Nocne przytulanki i bliskość, w pewnym sensie koją i wynagradzają braki powstałe w ciągu dnia.
  • Ułatwienie procesu karmienia piersią – dla mam karmiących naturalnie, współspanie to doskonały sposób na ułatwienie procesu karmienia. Noworodek budzi się na jedzenie bardzo często, dlatego podanie piersi w czasie współspania jest wygodne dla mamy. Mama nie musi zmieniać miejsca wystarczy sięgnąć po pierś. To także komfort dziecka, którego narastający stres w oczekiwaniu na pokarm zostaje zminimalizowany.

Zasady bezpieczeństwa co-sleeping

Jednym z rozwiązań jakie można zastosować w czasie współspania może być dostawka do łóżka rodziców. Dostawka pozwala na bezpieczny sen dziecka, przy jednoczesnym zachowaniu bliskości rodzica. Nie zawsze jednak zastosowanie dostawki jest możliwe (z uwagi na brak odpowiedniego łóżka rodziców, czy niewystarczająca ilość miejsca w sypialni).
Brak dostawki nie wyklucza współspania, jednak konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków, by spanie z dzieckiem było bezpieczne. Są to głównie:

  • twardy materac oraz brak poduszek pod głową, luźnych kocyków i pluszaków – dziecko powinno mieć swobodę ruchów i możliwość komfortowego oddychania, nawet jeśli przekręci się w czasie snu. Niemowlęta, a szczególnie noworodki mają jeszcze słabe mięśnie szyi dlatego miękki materac, poduszki czy pluszaki mogą zagrażać bezpieczeństwu i uniemożliwiać zaczerpnięcie powietrza
  • układanie do snu na plecach – naukowcy w Wielkiej Brytanii udowodnili, że kładzenie dziecka do spania w pozycji innej niż na plecach (szczególnie na brzuszku) jest jednym z głównych czynników ryzyka – więcej tu
  • zapewnienie odpowiedniej temperatury w czasie snu, czyli około 19 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura jaka powinna panować w sypialni, która nie doprowadza do przegrzania dziecka. Przegrzanie jest znacznie bardziej niebezpieczne dla Maluszka, aniżeli zmarznięcie. Najlepszym miejscem do sprawdzenia temperatury ciała dziecka jest jego kark.
  • zabezpieczenie wszelkich luk i krawędzi między materacami czy łóżkiem i ścianą oraz wykluczenie z drzemki różnego rodzaju foteli czy sof, które mogłyby stanowić zagrożenie upadku dziecka w czasie zaśnięcia rodzica.

Niezależnie od tego, czy dziecko śpi na dostawce czy w łóżku z rodzicami, wykluczone, aby któreś z rodziców było pod wpływem leków nasennych, alkoholu lub innych środków odurzających. Ponadto palenie papierosów jest kategorycznie zabronione.

apple, sleeping, network-1717583.jpg
baby, newborn, grey-4125899.jpg
baby, newborn, swaddle-2610204.jpg
fot.pixabay

Pierwsze miesiące po narodzinach niemowlęcia, bywają skrajne w wielu względach. Zarówno psychiczne jak i fizyczne wyczerpanie może spowolnić bystrość i czujność rodzica. Wówczas sygnały zagrożenia mogą nie zostać w porę rozpoznane. Dlatego też tak ważne jest zastosowanie się do zasad bezpiecznego współspania. Nie bez znaczenia jest też maksymalne skupienie nie na odpoczynku i powrocie do kondycji emocjonalnej.
Współspanie to doskonały sposób na zacieśnianie więzi między dzieckiem i rodzicami, pozwala wykorzystać maksymalnie metody budowania bliskości. Bezsprzecznie minimalizują konieczność nocnego wstawania w czasie częstych karmień, dzięki czemu czas na odpoczynek zostaje wydłużony.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: