Kolka niemowlęca to temat, który kojarzy się z szeroko pojętym niepokojem i strachem przyszłych rodziców. Strach ten przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, co tylko potwierdza fakt, że na kolę niemowlęcą nie ma lekarstwa. Czy to oznacza, że nic nie można zrobić? Nie. Istnieja bowiem sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą, które w mniejszym lub większym stopniu przynoszą ulgę maluszkowi.
Objawy kolki niemowlęcej
Głównym objawem kolki niemowlęcej jest głośny, wyraźnie spotęgowany płacz dziecka, często połączony z podkurczaniem nóżek i napięciem całego ciała. Zdarza się też, że ilość gazów nasila się. Płacz to główny sposób komunikacji dziecka, że potrzebuje ono rodzica. Komunikator ten włącza wtedy, gdy jest głodne czy też potrzebna jest zmiana pieluszki. Dlatego jeśli te dwie potrzeby zostały zaspokojone, a płacz nie ustaje, może to sugerować wystąpienie kolki u niemowlęcia. Co więcej, jeśli płacz nie traci na intensywności, utrzymuje się co najmniej 3 godziny i występuje co najmniej 3 razy w tygodniu, jest niemalże pewne, że maluszek cierpi na kolki.
Najczęstsze przyczyny kolki niemowlęcej
Dotychczas nie stwierdzono przyczyny kolki niemowlęcej, dlatego też tak trudno znaleźć sposób na jej skuteczne wyeliminowanie. Najczęściej winę za dolegliwości rozpoznawane jako kolki u niemowląt, przypisuje się niedojrzałemu układowi pokarmowemu. Co prawda jego anatomia jest przystosowana do spożywania pokarmów, jednak funkcje trawienne potrzebują nieco więcej czasu na przystosowanie nie się do nowej formy odżywiania.
Kolka niemowlęca to zjawisko dotąd niewyjaśnione, pojawia się niespodziewanie po około 3 tygodniu życia dziecka i znika samoistnie. Zdarza się, że w skrajnym sytuacjach jej obecność jest zauważalna nawet do 6 miesiąca życia dziecka.
Przyczyną występowania kolki niemowlęcej może być też:
nieprawidłowa technika karmienia np. niewłaściwe przystawianie dziecka do piersi
zbyt duże wytwarzanie gazów jelitowych
stan zapalny przewodu pokarmowego
nietolerancja pokarmowa (najczęściej na laktozę, białko mleka krowiego)
refluks żołądkowy
narażenie dziecka na dym nikotynowy i palenie papierosów przez matkę
Niektórzy specjaliści winą za występowanie kolki niemowlęcej obarczają niedojrzały układ nerwowy u niemowląt. Przyczyna ta wydawać się może bardzo realna, gdyż jak głosi Teoria czwartego trymestru wg. Dr Harveya Karpa, człowiek rodzi się o 3 miesiące za wcześnie. Ilość bodźców na jakie jest narażony, często przerasta jego możliwości poznawcze, a ich nasilenie w ciągu dnia, może przyczynić się do odreagowania emocjonalnego wieczorem.
Z uwagi na tak liczne przyczyny, którym przypisuje się występowanie kolek, znalezienie sprawdzonych sposobów na kolkę niemowlęcą nie jest proste.
Sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą
Dla złagodzenia objawów kolki niemowlęcej warto zastosować metodę 5S, której twórcą jest wspomniany już Dr Harvey Karp. Metoda ta zakłada zastosowanie pięciu czynności, które mogą złagodzić wystąpienie objawów kolek u niemowląt.
Są to:
- spowijanie (otulenie w określony sposób otulaczem)
- stabilizowanie (stabilna pozycja, na boku z delikatnie pochyloną główką w dół)
- szumienie (dźwięk zbliżony do tego jaki wydaje odkurzacz czy suszarka do włosów – np. biały, brązowy szum)
- skołysanie (krótkie i szybkie kołysanie)
- ssanie (piersi alternatywnie smoczka odpowiednio dobranego)
Więcej o czwartym trymestrze przeczytacie tutaj >>
Poza metodami z 5S, są jeszcze inne sprawdzone sposoby na kole niemowlęcą, które ułatwiają przejście przez ten trudny i wymagający dla całej rodziny czas, mianowicie pomóc może:
- tulenie, noszenie na rękach dziecka
- chustonoszenie
- układanie dziecka brzuszkiem do przedramienia i w ten sposób noszenie
- kangurowanie, kontakt skóra do skóry
- masowanie brzuszka np. masaż Shantala
- ciepła kąpiel, prysznic z rodzicem pod ciepłym strumieniem wody
- wyciszenie bodźców z otoczenia, szczególnie światła
- jazda wózkiem, samochodem
Lekartswo na kolkę niemowlęcą
Jak dotąd, nie udało się opracować skutecznego leku na kolke niemowlęcą, a zalecenie podawania naparu z rumianku czy korpu włoskiego nie ma potwierdzonej skuteczności. W niektórych przypadkach podania herbatki koperkowej czy rumiankowej, objawy nasiliły się.
Co ważne, powszechnie stosowane leki apteczne na kolkę, głównie na bazie symetykonu, nie powinny być podawane niemowlętom. Cytując za M. Karpienia autorkę bestsellerowej publikacji “Karmienie piersią”, Wydawnictwo Natuli, 2020,
“Leki na kolkę (najczęściej na bazie symetykonu, sacharozy, dicykloweryny i dycyklominy lub pochodnej belladony) w badaniach nie wykazały skuteczności i nie powinny być podawane niemowlętom.”
Pomocne zaś może okazać się podanie niemowlęciu, cierpiącemu na kolki, bakterii probiotycznych. Szczególnie “Lactobacillus reuteri” oraz “Bifidobacterium breve B632 i BR03” (obecnych w niektórych probiotykach) skraca czas trwania kolki, co potwierdzają badania przeprowadzone w Pakistanie w 2016 roku.
Podsumowując, nie ma jednego skutecznego sposobu na kolkę niemowlęcą. Nie istnieje też lek na kolke o potwierdzonym działaniu. Są jednak sposoby na to, aby ten trudny i wyczerujący czas próbować złagodzić za pomocą różnym metod, które w połączeniu z czułością i bezinteresowym oddaniem rodziców moga zdziałac cuda. Kolka zaś, zniknie tak samo niepodziewanie jak się pojawiła.