Spowijanie niemowląt, wsparcie w czwartym trymestrze

Napisała

Teoria czwartego trymestru to termin, który wysuwa pediatra Dr Karp. Teoria ta głosi, że gatunek ludzi przychodzi na świat o trymestr za wcześnie. Jego światowy bestseller „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” ułatwia życie młodym rodzicom, którzy często są bezsilni. Narodziny pierworodnego dziecka, choć nie tylko, bywa skrajnie wymagające.
Jednym ze sposobów wyciszenia i ukojenia jest spowijanie niemowląt, które okazuje się być zbawienne w pierwszych dniach po narodzinach.

Teoria czwartego trymestru

Teoria czwartego trymestru zakłada, że istota ludzka rodzi się za wcześnie. Zbyt wcześnie mniej więcej około trzy miesiące, co w przypadku ciąży daje okrągły trymestr.
Człowiek liczący około czterdzieści tygodni życia płodowego jest w jest zupełnie niedojrzały do przetrwania poza nim. Niestety dłużej w brzuchu przebywać nie może. Intensywny wzrost w pierwszych tygodniach życia, który uniemożliwiłby naturalny poród drogami rodnymi matki.

Dziecko przychodzi na świat jednak często ma problem z adaptacją do nowych warunków. Potrzebuje wówczas wsparcia opiekunów w okresie przejściowym, który pozwoli mu na przystosowanie do nowych warunków.

Spowijanie, czy S1

Metody wsparcia niemowląt i rodziców w czwartym trymestrze, dr Harvey Karp opiera na 5 czynnościach: spowijanie, stabilna pozycja, szum, skołysanie i ssanie.
Spowijanie, czyli swadling to ciasne otulenie maluszka w ściśle określony sposób.
Otulanie to tradycyjny i przede wszystkim naturalny sposób na zdrowy sen niemowlaka. Znany i praktykowany przez matki na całym świecie od wieków.
Kiedy maluszek cierpi na bolesne bóle brzuszka, potocznie zwane kolkami lub gdy jest po prostu niespokojnie, spowinięcie uspokaja go. Ponadto daje poczucie bezpieczeństwa, które tak dobrze zna z brzucha mamy.

Spowijanie niemowląt dawniej

Owinięcie całego dziecka z pominięciem szyi i głowy to pierwotny matczyny wyraz troski o niemowlę w dawnych czasach. Potwierdzeniem tego są znaleziska archeologiczne. Dowodzą one, że mamy z migrujących ludów starożytnej Azji Środkowej ciasno owijały swoje niemowlęta już 4000 lat p.n.e.
Spowijanie niemowląt było praktykowane w starożytności przez Greków i Rzymian. Nie gdzie indziej jak w Biblii, można doszukać się odniesień do tej praktyki.

Szkodliwość spowijania

Spowijanie budzi także kontrowersje w niektórych środowiskach. Mianowicie, niektórzy fizjoterapeuci doszukają się zaburzeń w kwestii rozwoju psychoruchowego spowijanych dzieci.
Badanie ponad 1100 mongolskich dzieci, które były spowijane od narodzin do około 7 miesiąca życia dowiodło, że spowijanie nie ma wpływu na rozwój psychoruchowy dzieci w wieku między 11 a 17 miesiącem życia.

Aby spowijanie było maksymalnie komfortowe dla dziecka warto zadbać o doskonała jakość tkaniny. Materiał powinien być lekki, przewiewny, naturalny, tak aby umożliwiał swobodny przepływ powietrza. Nie można dopuścić do przegrzania niemowlęcia. Najlepsze otulacze to te o splocie muślinowym – jest on bardzo luźny i zapewnia optymalny komfort Maluszkowi. Bawełna, len, wiskoza bambusowa, ale też wełna doskonale sprawdzą się w roli spowijacza.

Spowijanie niemowląt może przynieść wiele pożytku. Okazuje się zbawienne w wielu sytuacjach, szczególnie w odniesieniu do wysoko wymagających niemowląt, którym trudno zaadoptować się w nowych warunkach poza macicą.
Spowijanie nie powinno być jednak stosowane nagminnie. Jedynie od czasu do czasu kiedy Maluszek tego potrzebuje. Nie należy też spowijać niemowląt, które potrafią już się przekręcać z pleców na brzuszek.

Zdrowy rozsądek to klucz do optymalnego korzystania z dobrodziejstwa jakie zapewnia spowijanie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: