Rodzicielstwo bliskości 7 filarów

Napisała

Skupienie się na dziecku, właściwym zaopiekowaniu nim to trend jaki obserwuje się w ostatnich latach wśród rodziców. Jednym ze sposobów jest rodzicielstwo bliskości. Co oznacza, jakie ma korzyści i dlaczego warto się zastanowić nad jego wprowadzeniem, sprawdźmy.

Rodzicielstwo bliskości- początek

Rodzicielstwo bliskości (ang. attachment parenting) – termin utworzony przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa, określający filozofię rodzicielską opartą na zasadach teorii przywiązania w psychologii rozwojowej, która mówi, że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, mającą wpływ na całe jego przyszłe życie.

Innymi słowy, rodzicielstwo bliskości to pełni wrażliwości i emocjonalnie oddani rodzice, którzy wspierając rozwój dziecka, tworzą z nim więzi, na której opierają rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Dzięki temu poczucie bezpieczeństwa i szczęścia wzrasta mając zbawienny wpływ na zrównoważony jego rozwój.
Przeciwnie, pozbawiając malca dostępu do wrażliwości rodzica, zaniedbanie więzi emocjonalnej może w przyszłości nieść wiele różnego rodzaju problemów psychicznych.

Rodzicielstwo bliskości – filary

  • bliskość od narodzin
  • naturalne karmienie piersią
  • współspanie
  • reagowanie na płacz noworodka
  • noszenie maleństwa blisko
  • równowaga w rodzinie i mądre stawianie dziecku granic
  • odrzucenie „tresury” dzieci

Każdy z filarów to wskazówki, które pozwalają na tworzenie naturalnej i silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem już od chwili narodzin.

Bliskość od narodzin

Tuż po narodzinach noworodek potrzebuje bliskości rodzica. Tuż po porodzie o ile zdrowie matki i dziecka na to pozwalają, jest czas na zadbanie o pierwszy dotyk, wtulenie, poczucie wzajemnego ciepła i zapachu. Noworodek oraz matka naturalnie są spragnieni siebie nawzajem.

Karmienie piersią

Natura jest niesamowita. Noworodek położony na brzuchu mamy instynktownie szuka jej piersi, którą znajduje w ciągu pierwszych 40 minut. Zwykle nie dzieje się to z powodu głodu, a raczej wrodzonemu instynktowi przetrwania i ćwiczenia odruchu ssania poza brzuchem mamy. Uzyskane w ten sposób krople siary, pierwszego mleka matki mają bezcenne właściwości dla zdrowia malca.

Noszenie maleństwa blisko

Zbawienna w tym względzie jest chusta. Bliskość dziecka w chuście sprzyja budowaniu wzajemnego zaufania. Niemowlęta z założenia lubią być noszone. Są zaopiekowane w dotyk, ciepło a w razie potrzeby także pożywienie, na wyciągnięcie ręki.

Współspanie

Noworodek potrzebuje kontaktu z opiekunem, nie tylko za dnia, ale także w nocy. Dziecko odłożone samotnie do łóżeczka, często domaga się kontaktu, budzi się i płacze. Rozwiązaniem może być współspanie np. w dostawce, lub wspólnie w łóżku przy zachowaniu zasad bezpiecznego współspania.

Reagowanie na płacz dziecka

Reagowanie na płacz dziecka to przede wszystkim jego odbiór jako wyraz potrzeby. Dzieci płaczą, aby coś przekazać, a nie manipulować rodzicem. Odpowiednia reakcja rodzica na płacz dziecka, która oparta jest na trosce, wpływa na budowanie zaufania i uczy wzajemnego komunikowania się.

Równowaga w rodzinie i mądre stawianie dziecku granic

Chodzi o dawanie dziecku tego, czego potrzebuje, a nie tego, czego chce.
W filozofii rodzicielstwa bliskości każdy z uczestników relacji jest ważny. Potrzeby dziecka oraz ich zaspokajanie są bardzo ważne. Jednak to nie wszystko. Rodzice oraz ich potrzeby są równie ważne. Istotą jest zachowanie symbiozy w relacji.
Ważne jest, by zadbać o siebie nawzajem.

Odrzucenie „tresury” dzieci

Innymi słowy, rodzicielstwo bliskości opiera się na wychowywaniu przez wspieranie, nie zaś tresowanie. Radykalne stososowanie surowych wytycznych, wymuszających określone zachowanie dziecka, bez jego obserwacji to tresura w czystej postaci. Zimne, pozbawione okazywania emocjonalnych więzi metody, kreują dystans między rodzicem i dzieckiem, który bywa nie do odbudowania.

Sears nie zakłada, że każdy rodzic powinien w restrykcyjny sposób stosować się do wszystkich wymienionych zasad. Za założenia jest to sprzeczne z rodzicielstwem bliskości. Nie ma jednej recepty na dobre wychowanie.
Dzieci to indywidualności, których nie można sklasyfikować do jednych reguł.
Rodzicielstwo bliskości to oparcie wychowywania na czułym reagowaniu na potrzeby dziecka. Dziecko, które jest wychowane w duchu szacunku, zrozumienia, akceptacji, dorasta na człowieka, które szanuje, rozumie i akceptuje. Pozbawienie malca więzi emocjonalnej może spowodować kolosalne braki, których nie sposób kiedykolwiek odbudować.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: