Recepta na szczęście!

Napisała

Czy istnieje recepta na szczęście? Jak żyć, by być szczęśliwym? Inspirację znajdziecie w książce Jessica Alexander i Iben Dissing Sandahl o tytule “Duński przepis na szczęście”. Jak więc żyć by cieszyć się pełnią szczęścia? Sprawdźmy!

Duńczyk – szczęściarz

Sondaże międzynarodowe plasują Danię wśród najszczęśliwszych krajów świata, zwykle znajdują się oni na jednym z 3 pierwszych miejsc. Zjawisko to postanowiła bliżej przeanalizować Amerykanka Jessica Alexander, która wyszła za Duńczyka właśnie. Po kilkuletniej analizie wraz z duńską psychoterapeutką  Iben Dissing Sandahl, doszły do niezwykłego wniosku. Mianowicie sekretem szczęśliwego życia Duńczyków, receptą na szczęście, jest sposób wychowywania dzieci w Danii.

Niezwykłe podejście do wychowywania, pełne akceptacji, wrażliwość na okazywanie emocji gwarantuje zrównoważony rozwój oparty na zaufaniu i bliskości. Trend ten przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Szczęśliwi rodzice, uczą swej uważności własne dzieci, które kontynuują ten sposób wychowywania – można pokusić się o stwierdzenie, że powstaje swoistego rodzaju tradycja „zadowolenia i czerpania radości z życia”.

Zabawa przede wszystkim

Duńczycy w wychowywaniu skupiają się głównie na zabawie, która nie narzuca żadnych ram. Duńczycy to realistyczni optymiści, którzy w każdej sytuacji starają się zauważać i doceniać pozytywne strony. Poza tym przykładają niezwykłą uważność do emocji, które celnie identyfikują, nazywają i wskazują sposób ich okazywania.  Zjawisko o nazwie “niegrzeczne dziecko” w Danii nie istnieje – każde zachowanie dziecka stanowi bowiem skutek niezaspokojonej potrzeby, o czym Duńczycy doskonale wiedzą. Ponadto niezwykłe przywiązanie do natury, codzienne z nią obcowanie, czerpanie z niej, eksplorowanie jej, gwarantuje wysoki poziom energii, świadomości ekologicznej i szacunku dla Ziemi. 

recepta na szczęście
fot. unsplash

Hygge – recepta na szczęście

Ta tajemnicza nazwa oznacza w pewnym sensie oderwanie się od codziennego pośpiechu, po ty, by cieszyć się drobnymi rzeczami, które napotykamy w życiu. Zazwyczaj Hygge spędza się z najbliższymi osobami, rodziną i przyjaciółmi, którzy stanowią wielką wartość. Hygge można też spędzać samodzielnie, obserwując i doceniając naturę lub z dobrą książką.

recepta na szczęście
fot. unsplash

Duńczycy swoje radosne usposobienie zawdzięczają niezwykłej uważności na rzeczy proste, małe, z których składa się życie. Potrafią się cieszyć nimi i dzielić. Mają niezwykle mocno rozwinięte poczucie jedności społecznej, wspierają się wzajemnie. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: