Porozumienie bez przemocy

Napisała

Porozumienie bez przemocy to forma prowadzenia komunikacji zostały opracowane przez Marshalla Rosenberga. Pokazuje on cztery kroki porozumienia bez przemocy, które wpływają na zmianę sposobu komunikacji.

Porozumienie bez przemocy definicja

Definicja porozumienia bez przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC), określa go jako porozumienie współczujące. PbP jest to sposób komunikacji, który skupienia uwagę na uczuciach i potrzebach rozmówcy oraz własnych. Poza tym dzięki określonym formom posługiwania się językiem, pozwala ograniczyć, przemocową formę dialogu, zarówno psychiczną jak i fizyczną. Zdarza się, że jest ona całkowicie wyeliminowana.

porozumienie bez przemocy

Fazy porozumienia bez przemocy

Porozumienie bez przemocy to forma dialogu, która składa się z dwóch faz. Są to:

  • empatyczne wysłuchanie drugiej strony w skupieniu i poczuciu głębokiego współczucia
  • wyrażenie siebie w sposób szczery 

Porozumienie bez przemocy – kroki

Fazy PbP obejmują cztery kroki, które stanowią niejako drogowskaz do anuki nowej formy komunikacji. 

  • Krok 1 – Obserwacja, czyli postrzeganie sytuacji takiej jaka jest w rzeczywistości, bez interpretacji własnej, analizy czy osądzania. W praktyce oznacza to, że w pierwszej fazie pytamy, druga stronę o to co się stało, nie krytykując go. W drugiej fazie, mówimy o tym jak widzimy daną sytuację, bez osądzania.
  • Krok 2 – Uczucia i ich nazwanie, w pierwszej fazie pytamy o konkretne uczucia drugą stronę, te uczucia,  których domyślamy się, że mógł doświadczyć. W drugiej fazie natomiast, mówimy o tych uczuciach, które właśnie przeżywamy.
  • Krok 3 – Potrzeby i ich wyrażanie – W fazie pierwszej pytam o konkretne potrzeby, oczekiwania i pragnienia, które w mojej ocenie kryją się pod nazwanymi uczuciami. W drugiej fazie wyrażamy własne pragnienia, potrzeby, które są przyczyną pojawiających się uczuć.
  • Krok 4 – Wyrażanie prośby – W fazie pierwszej upewniamy się, że druga strona prosi nas o zaspokojenie jej potrzeby, wynikającej z uczuć, wykluczając żądanie. W fazie drugiej zaś, kierujemy prośbę do naszego rozmówcy o możliwość zaspokojenia naszej potrzeby
porozumienie bez przemocy
fot.unsplash

Trzy pierwsze kroki zazwyczaj wystarczają do nawiązania pełnego porozumienia. Ich zadaniem jest rozpoznanie i nazwanie uczuć oraz rozpoznanie wynikających z nich potrzeb. Niekiedy już sam ten fakt, pozwala odczuć ulgę i zrozumienie. 

Porozumienie bez przemocy pozwala na komunikowanie się i szukanie dialogu, które z natury jest pozytywne i empatyczne. Daje też nadzieję na to, że wypowiadane i wysłuchane słowa, zostaną  zrozumienie. Poza tym wynikające z nich potrzeby zaspokojone w duchu empatii. Wychowywanie w duchu porozumienia bez przemocy oraz rodzicielstwa bliskości daje szansę na pełene miłości i szacunku wzrastanie dziecka w rodzinie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: