Pierwsza łyżeczka do karmienia i jej wpływ na rozwój mowy

Napisała

Czy wybór metody karmienia dziecka ma wpływ na późniejszy rozwój mowy? Jak dobrać odpowiednie sposoby rozszerzania diety dziecka. Jaką rolę odgrywa pierwsza łyżeczka do karmienia?

Rozwój małego człowieka i przejścia przez kolejne etapy życia jest niesamowity. Poszczególne umiejętności jakie zdobywa dziecko w czasie pierwszego roku życia są niebotyczne. Jedną z takich wyjątkowych cech jest rozwój aparatu mowy u dziecka. Jest to bardzo skomplikowany proces. Jego początek ma miejsce już w życiu płodowym. Wpływa na niego bardzo wiele czynników i rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jak łatwo jest go zaburzyć.
Niestety czasem wybór „nowoczesnych udogodnień”, które teoretycznie mają ten rozwój wspierać, powoduje, że zostaje on zachwiany.

Karmienie piersią wspiera rozwój mowy u dzieci

Świetnym przykładem w tym względzie jest podawanie zamiast piersi butelki. Niestety butla często bywa powodem zaburzenia odruchu ssania, w wyniku czego maluch odrzuca pierś. Warto mieć świadomość, że mięśnie, które są odpowiedzialne za prawidłową mowę, wcześniej biorą udział w pobieraniu pożywienia przez noworodka. Rola rodziców, a w szczególności matki jest bezwzględnie ogromna. Prawidłowe karmienie rozpoczyna się od pierwszych prób ssania piersi. Polega na stymulacji mięśni okolic warg i podniebienia, odpowiedzialnych w dalszym etapie rozwoju za mówienie. Warto wspomnieć, że w czasie pobierania pokarmu w sposób naturalny, w ruch zostaje wprawionych ponad 200! różnych mięśni. Niesamowite prawda.

Zakładając, że dziecko pobiera pożywnie w sposób naturalny, pojawia się kolejna przeszkoda, mająca wpływ na rozwój mowy u dziecka. Mowa oczywiście o łyżeczce.

Skutki źle dobranej łyżeczki do karmienia niemowląt

Proces wypowiadania słów stale się rozwija u dziecka. Podczas karmienia piersią, dziecko świetnie radzi sobie z ćwiczeniem mięśni. Wtedy to nadchodzi kolejny etap – przyjmowanie pokarmów stałych o zróżnicowanej konsystencji. Uaktywnione zostają wówczas mięśnie twarzy, które do tej pory były rzadko używane.
Karmienie niewłaściwie dobraną łyżeczką nie tylko może wydłużyć proces rozszerzania diety dziecka. Może też powodować frustracje zarówno ze strony malca jak i opiekuna. Ponadto zbyt miękka, za duża lub krótka łyżeczka dla niemowląt, utrudni prawidłową technikę karmienia dziecka. Może to przyczynić się zaburzeń rozwoju mowy u malucha w wieku późniejszym.

Jaka więc powinna być pierwsza łyżeczka do karmienia niemowlaka?

Wybierając standardowy sposób rozszerzania diety niemowlęcia, bardzo istotną kwestię stanowi dobór odpowiedniej łyżeczki.
Pierwsza łyżeczka do karmienia dziecka powinna być prosta, by można ją było łatwo umieści i wyjąć z buzi, w linii prostej. Wielkość i głębokość łyżeczki nie mogą być zbyt duże, dlaczego? To proste – za szeroka łyżeczka nie zmieści się w maleńkiej buźce. Szeroka łyżka może też powodować odruch wymiotny, a tego byśmy przecież nie chcieli. Już sam fakt podania nowego nieznanego smaku, może wzmagać tę przypadłość!
Łyżeczka powinna być mała i niemalże płaska. W ten sposób dziecko będzie w stanie pobrać pokarm z łyżeczki w całości.

Złota zasada karmienia łyżeczką

Po dokonanym wyborze odpowiedniej łyżeczki do karmienia niemowlęcia, czas na poznanie odpowiedniej taktyki podawania za jej pomocą pokarmu.
Pokarm z łyżeczką wprowadzamy na środek języka. Następnie należy go delikatnie nacisnąć, po czym łyżeczkę z buzi wysuwamy, koniecznie w linii prostej. Należy zadbać o to, aby pokarm został ściągnięty przez górną wargę dziecka. Nigdy też nie wycieramy zawartości łyżeczki o dziąsła czy ząbki dziecka. Jest to kategorycznie zabronione.

Wybór metody karmienia dziecka i sposób żywienia są bardzo istotne dla jego rozwoju. Prozaicznie mogłoby się wydawać, że łyżeczka do karmienia dziecka nie ma znaczenia. Poza tym klasyczna łyżeczka do herbaty świetnie spełni się w tej roli.
Prawidłowe karmienie jest jednym z obszarów, na które wpływ mają przede wszystkim rodzice. Zastosowanie źle dobranych akcesoriów i metod karmienia, może przyczynić się do zaburzenia rozwoju aparatu mowy u dziecka. Konsekwencja tego, może być konieczność terapii logopedycznych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: