Pierwsza książeczka dla niemowlaka

Napisała

Nie od dziś wiadomo, że największą lekcję kultury wynosimy z domu, toteż im większe zamiłowanie do rzeczy wyjątkowych panuje w rodzinie, tym wiecej wartości w tym względzie otrzyma dziecko. Miłość do książek, literatury i sztuki warto kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Od czego zacząć? To oczywiste! Od książki. Pierwsza książeczka dla niemowlaka i jej wybór ma ogromne znaczenie. Wszystko dlatego, że niemowlę ma ograniczone pole widzenia i rozpoznawania kolorów. Jak więc wybrać pierwszą książeczkę dla niemowlaka? Podpowiadamy!

Kontrast to podstawa

Pierwsza książeczka dla niemowlaka powinna być czarno-biała. Wszystko dlatego, że wzrok niemowlęcia to zmysł, który potrzebuje kilku miesięcy na rozwój i dostosowanie do warunków panujących po drugiej stronie brzuszka. Noworodek widzi jak przez mgłę lub zamarzniętą szybę. Na poczatku jego wzrok jest niezwykle wrażliwy na światło, większość czasu jego oczy są zamknete, a kiedy je otwiera to często mruży.

pierwsza książeczka niemowlaka
fot. Wydawnictwo Wilga
fot. Sierra Madre

Pierwsza książeczka dla niemowlaka

Książeczki kontrastowe to publikacje przygotowane specjalnie z myślą o potrzebach najmłodszych dzieci. Pokazują zwierzątka, owoce, zabawki, kształty w kontrastowym ujęciu. Sa to proste formy, mają wyraźnie zarysowane kontury w bieli lub w kolorze czarnym, tło zaś jest zawsze kotrastem dla kształtu. W miarę upływu czasu i rozwoju wzrokum dziecko zaczyna zauważać kolor czerwony. Czerwień to w zasadzie pierwszy kolor, który dostrzega ludzkie oko. Był to też jeden z pierwszych kolorów jakie ludzkość zaczęła rozróżniać, istnieje teoria, poparta badaniami dawnych języków indoeuropejskich, że pierwszymi znanymi człowiekowi kolorami był czarny i czerwony.

Książeczki kontrastowe poza postawowymi barwami bielą i czernią, ubogacane są dalszymi kolorami, które niemowlę zaczyna sukcesywnie rozpoznawać. Najcześciej jako pierwszy pojawia się wspomniany juz czerwony, dalej żółty, niebieski i zielony.

W tych nasączonych barwami fenomenalna jest seria z Wydawnictwa Natuli, które zilustrował Paweł Mildner. Więcej o Zupie i całej serii tu>>

fot. Wydawnictwo Natuli

Pierwsza książeczka dla niemowlaka w formie kontrastowych kart, idealnie sprawdzi się przez pierwsze miesiące do obserwacji i stymulacji wzroku malca. Sprawdzi się też do ćwiczenia wymowy dzięki powtarzaniu prostych słów. W dalszym rozwoju pozwoli na ćwiczenie rączek, w czasie wertowania tekturowych stronic i zgadywania kształtów. To też doskonała baza do snucia opowieści na ich temat, wspaniale oswajając dziecko z książką.

Polecamy inspiracje zabawkowe tu>>

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: