Pierwsza kąpiel noworodka – najważniejsze zasady

Napisała

Pierwsza kąpiel noworodka tuż po porodzie i pachnące oliwką ciałko odchodzi do lamusa. Całe szczęście, bo jak pokazują ostatnie badania, maź płodowa ma właściwości immunologiczne, co bezsprzecznie wpływa na powstanie na ciele noworodka naturalnej bariery ochronnej. Kiedy więc powinna się odbyć pierwsza kąpiel noworodka?

Naturalna bariera ochronna

Lepka biała substancja, która pokrywa skórę noworodka to maź płodowa, inaczej vernix caseoas. Ma za zadanie chronić dziecko w czasie kiedy przebywa w brzuchu mamy w wodach płodowych. Im później dziecko się rodzi tym mniej mazi płodowej widnieje na jego ciele po porodzie.
Jeszcze do niedawna noworodek tuż po porodzie, poddawany był pierwszej kąpieli, zwykle też namaszczany oliwką i układany w rzędzie z innymi noworodkami w sali szpitalnej.

Aktualnie w tej kwestii wiele się zmieniło. Rzadko, który szpital porywa się na mycie dziecka po porodzie. Dodatkowo, tuż po nim mama i maleństwo mają swój czas (zwykle dwie godziny), na poznanie siebie, zapachu, głosu, tulenie, pierwsze przystawienie do piersi. Ta pierwsza wspólna chwila, jest bardzo ważna, bo wtedy zaczyna powstawać silna więź.

Pierwsza kąpiel noworodka, jeśli nie po porodzie to kiedy?

Kwestia pierwszej kąpieli maluszka i jej czas zwykle, pozostaje po stronie rodziców. To oni decydują kiedy wykąpią dziecko po raz pierwszy. Nie ma potrzeby obmywać malca zaraz po powrocie ze szpitala.
Aktualnie zaleca się pierwszą kąpiel noworodka nawet po tygodniu, a czasem i dłużej po porodzie. W pierwszych dniach wystarczy ograniczać się do przecierania newralgicznych części ciała maluszka. Sam moment kąpieli powinien być spokojny i bez zbędnego pośpiechu, im mniej gadżetów kąpielowych tym lepiej. Warto zainwestować w wiadro do kąpieli niemowląt, ręcznik z kapturkiem, ewentualnie mydło z prostym składem.

Odciąganie kąpieli po porodzie

Odroczona w czasie pierwsza kąpiel noworodka, ma jeszcze inny ważny argument. Mianowicie, noworodek jest żądny kontaktu z mamą, potrzebuje jej ciepła i bliskości. Zabranie go z dala od rodzicielki powoduje, że doświadcza on stresu, który jest zupełnie niepotrzebny. Warto poczekać z kąpielowym rytuałem do czasu, aż zarówno mama jak i niemowlę przyzwyczają się do nowej sytuacji. Środki do mycia i pielęgnacji maluszka warto ograniczyć do minimum, ekologiczne kosmetyki da dzieci sprawdzą się najlepiej gdyż ich skład jest odpowiedni dla delitaktnej skóry noworodka.

Jak często kąpać niemowlę?

Ostatnie praktyki i zalecenia sugerują, że codzienna kąpiel niemowląt nie jest konieczna.
Skóra niemowląt jest niezwykle cienka, wrażliwa i delikatna. Do niedawna celebrowano codzienny, a raczej cowieczorny rytuał kąpieli niemowląt. Być on uznawany za bardzo przyjemną i relaksacyjną część dnia dziecka, która wprowadzić je miała w nastrój tuż przed zasypianiem. Nie wszystkie dzieci jednak akceptują ten rodzaj „komfortu”.
Często zdarza się, że czas kąpieli to jeden wielki chaos okraszony płaczem malucha. Rozbieranie, wkładanie do ciepłej wody, wyjmowanie, wycieranie, ubieranie, wszystko to może wprowadzać dziecko w stan podwyższonego stresu, który nijak się ma do relaksacji. Dlatego warto zaobserwować potrzebę maluszka i podążać za jego komfortem, bez szukania jej na siłę tam, gdzie jej nie ma.

Czy warto tuż po porodzie kąpać noworodka? Absolutnie nie warto. Po porodzie niemowlę powinno przebywać z mamą jak najdłużej, najlepiej skóra do skóry. Pierwszą kąpiel najlepiej zaplanować na spokojny czas w domu, gdzie zarówno mama jak i maluszek poczują się już dobrze w nowej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem jest kąpiel w wiaderku, które pozwala na zanurzenie dziecka w przyjemnej dla niego pozycji. Dalsze kąpiele warto dostosować do potrzeb zgodnie z potrzebą maluszka, bez parcia na codzienne rytuały wieczorne.

Czas przystosowania dziecka do nowej rzeczywistości poza brzuchem mamy nie jest łatwy, choćby za sprawą czwartego trymestru. Dlatego im mniej stresu tym początki będą bardziej przyjemne!

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: