Strach spowodowany ciemnością to naturalny proces rozwojowy dziecka. Pojawia się w okolicach 3 roku życia. Zwykle nie ma powodów do obaw, gdyż stan ten zanika samoistnie. Oswajamy ciemność, wspierając dziecko, oferując zrozumienie. Najważniejsze, aby nie bagatelizować lęków malucha, lecz dawać poczucie bezpieczeństwa.
Lęk przed ciemnością
Niemalże każde dziecko przechodzi przez stan wzmożonego lęku względem ciemnych pomieszczeń. Poczucie strachu pojawia się najczęściej w okolicach trzeciego roku życia, pozostając w różnym nasileniu do 6-7 urodzin. Okres ten bywa bardzo frustrujący dla rodziców, którzy nierzadko dają się ponieść emocjom ignorując stan lękowy dziecka, otwarcie wypierając go, a w skrajnych przypadkach wyśmiewając dziecko. Jest to podejście, które często wywodzi się z metod stosowanych w dawnych pokoleniach, zgodnie z przysłowiem “dzieci i ryby głosu nie mają”. Brak wsparcia ze strony opiekuna może przyczynić się do narastania lęków i ich potęgowanie, a w dalszej kolejności utraty poczucia bezpieczeństwa i spokoju.
Zdarza się, że lęk przed ciemnością nie ustaje, a oswajanie ciemności nie przynosi rezultatów. Wówczas warto zasięgnąć wiedzy w temacie nyktofobii.

Jak wspierać dziecko, które boi się ciemności?
Dla złagodzenia okresu wzmożonego lęku dziecka, warto oswoić ciemność przez odpowiednie podejście rodzica. Mama i tata dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa, to przy nich odzyskuje spokój, odpręża się. Stanowią wsparcie, opokę, przystań dla emocji, od lęku i złości do euforii i poczucia harmonii.
Oswajamy ciemność, czyli jak złagodzić strach dziecka przed ciemnością
- nie bagatelizujemy obaw dziecka
- nie ignorujemy jego lęku
- staramy się rozumieć dziecko
- spokojnie rozmawiamy, wspieramy
- oswajamy ciemność, pozwalamy spać przy zapalonej lampce, czytamy pozytywne bajki, rozmawiamy o przyjemnych rzeczach
Dodatkowo ważne:
staramy się zadbać o spokojny nastrój, szczególnie przed snem, nie poruszamy drażliwych tematów, ograniczamy rozpraszającą i pobudzającą elektronikę typu: komputer, telefon, konsola, TV, tablet na rzecz czytania bajek, słuchania kołysanek, opowieści, wspomnień z dzieciństwa, także tych, które związane są z lękiem w ciemności – dziecko nie będzie czuło się osamotnione w tym co czuje.
weryfikujemy to co ogląda nasze dziecko, w jakie gry gra w ciągu dnia, staramy się ograniczać czas jaki spędza przed ekranem,
może się zdarzyć, że mimo szczerych chęci i dużej dawki cierpliwości, rodzic dochodzi do granicy tolerancji, nie można w żadnym wypadku potwierdzać obaw dziecka i straszyć go!
Spokojny sen dziecka i jakość zasypiania
Oswajając ciemność, warto wsłuchać się w to co dziecko ma do powiedzenia. Lęk przed ciemnością zwykle wynika z procesów rozwojowych i zanika równie niepostrzeżenie jak się pojawia. Faktem jest to, że dotyczy większości przedszkolaków, których wyobraźnia potrafi tworzyć niezwykłe historie. Dlatego im więcej pozytywnych przeżyć w ciągu dnia, tym większa szansa na łagodne przejście tego etapu. Tym więcej pozytywnych kreacji wytworzy wyobraźnia dziecka. Warto więc zadbać o odpowiednie warunki dla dziecka, zarówno w ciągu dnia, jak i przed snem. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu zasypiania i spokojnej nocy dziecka.



Miś i Ciemność
Urocza publikacja Anny Korolevskiej i Maćka Sterło-Orlickiego pod tytułem “Miś i Ciemność”, to doskonała propozycja oswajająca ciemność u dzieci. Bohater Mały Miś gubi się w lesie. Las jak wiemy, szczególnie nocą, bywa kwintesencją ciemności, strachu i niepokoju. Czy uroczy mały Miś poradzi sobie w samotnej wędrówce? Sprawdźcie sami 🙂
Warto podkreślić, że Kapituła XX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku zdecydowała o przyznaniu nagrody głównej w kategorii książka dla dzieci najmłodszych, dla publikacji “Miś i Ciemność”.

Lampka Miś
Doskonałym uzupełnieniem misiowej opowieści o odwadze będzie miękka lampka, jakże by inaczej Miś 🙂 Bohater bajki w najlepszym wydaniu. Aksamitna w dotyku, Lampka Miś to odpowiedź marki Rabbit&Friends na dziecięcy lęk przed ciemnością i wspieranie akcji #oswajamyciemnosc.
Misie są dobre na wszystko, bo któż jak nie Miś dodaje otuchy, kiedy pierwszy raz maluch przekracza próg przedszkola, kto inny niż Miś, towarzyszy malcowi w trudnych dla niego chwilach.

Nie mogło być inaczej i tym razem. Oswajamy ciemność także z Misiem w formie lampki, którą można do woli przytulać. Miś lampka wspaniałe uzupełnienie i rozświetlanie ciemności w dziecięcych pokojach i nie tylko.
Miś miękka lampka to doskonały towarzysz już od pierwszych dni życia. Subtelne światło i radosny wizerunek misia doskonale dopełnia przestrzeń w pokoju dziecka, salonie, przedpokoju, ale też w szafie, namiocie, pod kołdrą i stołem.
Podstawowy kolor Misia to biały, jednak podobnie jak kameleon, posiada on umiejętność zmiany kolorów zgodnie z paletą na dołączonym do Misia pilocie.
Miś może towarzyszyć dziecku w nocy do czasu rozładowania, lub “zasnąć” po 2 godzinach od włączenia.
Lampka Miś silikonowy to główna propozycja marki Rabbit&Friends, producenta lampek dla dzieci, jednak do wyboru jest jeszcze kilka innych ciekawych zwierzątek, np. Silikonowa Lampka Panda czy też Silikonowa Lampka Foka.





Lampki nie tylko dla maluszka
Nowością, która sprawdzi się dla małych, ale też tych nieco większych dzieci jest Lampka Maskonur, która poza tym że spełnia rolę lampki oswajającej ciemność, pozwala też na użycie jej jako głośnika. Głośnik daje możliwość słuchania audiobooka i sterowania nim z poziomu smartfona. Maskonur to też doskonała alternatywa na oryginalny prezent dla osób dorosłych ceniących ciekawy design, funkcjonalność i praktyczne rozwiązania. Biały Maskonur to świetna propozycja dla tych, dla których minimalizm to codzienność. Subtelnym różowym Maskonurem zachwyci się natomiast każda dziewczynka.



Lęk przed ciemnością i oswojenie go bywa często wyzwaniem dla rodziców, przede wszystkim jednak bywa uciążliwe dla dziecka. Stresor jakim jest ciemność i związane z nim lęki oraz kreacje wyobraźni, potrafią mocno skomplikować codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Istnieją jednak sposoby na rozładowanie lęku przed ciemnością i przejście przez ten proces rozwojowy zaprzyjaźniają się z nią.
Wyrozumiałość, wsparcie i akceptacja nie tylko ułatwią dziecku przejście przez ten trudny dla niego czas, ale też przyczynią się do wzmocnienia relacji, bliskości i zaufania. To z kolei doskonały fundament dla budowania rodzinnych więzi.
