Odruch ssania u niemowląt, pierwotny odruch gwarantujący przetrwanie

Napisała

Odruch ssania u niemowląt to jeden z pierwotnych odruchów fizjologicznych, który pojawia się w okresie rozwojowym dziecka. Jego nieobecność może świadczyć świadczyć o patologii. Odruch ssania kształtuje się już w okresie prenatalnym, według różnych źródeł w 15. – 17. tygodniu życia płodowego. Zdarza się, że podczas badania ultrasonograficznego oczekujący rodzice dostrzegają malca ssącego kciuk!

Ssanie – najważniejszy pierwotny odruch

Odruch ssania u niemowląt to najważniejszy i najbardziej aktywny odruch pierwotny, którego prawidłowe ukształtowanie, umożliwia przystosowanie się do życia poza macicą. Tuż po porodzie dziecko zostaje przystawione do piersi mamy, nie dlatego, że jest głodne. Dzieje się tak po to, aby mogło już od samego początku aktywować nową umiejętność. Po to, by skutecznie tę nową umiejętność udoskonalać, gdyż jest mu niezbędna do życia.

Zdarza się, że z różnych powodów maluch nie może pobierać pokarmu z piersi mamy. Istnieje wówczas ryzyko, że proces nauki i ćwiczenie prawidłowej techniki ssania zostanie zachwiany. Problem ten często dotyka wcześniaków, których stan zdrowia nie pozwala na przebywanie z mamą tuż po porodzie. Może pojawić się konieczność karmienia sondą.
Aktualnie dzięki pomocy ekspertów od laktacji oraz fizjoterapeutom obecnym na oddziałach neonatologii, szybko udaje się wrócić do naturalnego karmienia. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju malca.
Zaspokojenie potrzeby ssania jest bardzo istotne dla naturalnego rozwoju niemowląt i dzieci, nie tylko z punktu widzenia odżywiania, ale także z uwagi na odruch ssania nieodżywczy.

Nieodżywcze właściwości odruchu ssania u niemowląt

Odruch ssania u niemowląt jest niezbędny dla organizmu, gdyż dzięki możliwości pobierania pokarmu, gwarantuje mu możliwość przetrwania. Ale to nie wszystko!
Potrzeba ssania i jej zaspokojenie ma korzystny wpływ na cały organizm dziecka, daje poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres, wycisza. Aktywne ssanie umożliwia wytwarzanie naturalnych substancji przeciwbólowych w mózgu dziecka, dzięki czemu naturalnie je uspokaja i koi. To właśnie dlatego w stresujących momentach, matki instynktownie przystawiają malucha do piersi ewentualnie podają smoczek.

Niemowlęta to niekwestionowani miłośnicy ssania, a przynajmniej zdecydowana ich większość. Odruch ten to jeden z pierwszych instynktów noworodka, dzięki któremu organizm dziecka zaczyna sprawnie funkcjonować. Ssanie pozwala na skuteczne pobieranie pokarmu, ale też jego zaspokojenie ma właściwości uspokajające.
Aktywne ssanie pobudza i stymuluje pracę mózgu, reguluje pracę organów wewnętrznych oraz reguluje stany emocjonalne. Doskonale też ćwiczy mięśnie biorące udział w piciu mleka z piersi mamy (około 200 naraz!), które w dalszym rozwoju, odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój aparatu mowy u dziecka.

Odruch ssania ulega zmniejszeniu w okolicach 7-8 miesiąca życia dziecka. Ma to najczęściej związek z wprowadzaniem pokarmów stałych do diety dziecka w czasie jej rozszerzania. Zupełny zanik odruchu ssania obserwuje się zwykle miedzy pierwszymi, a drugimi urodzinami dziecka.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: