Najstarsza zabawka świata

Napisała

Najstarsza zabawka świata została znaleziona przez archeologów na wyspie Pantelleria, w rejonie Sycylii. Dokładnie była to główka lalki, wyrzeźbiona w kamieniu, o średnicy czterech centymetrów. Na twarzy wyraźnie widać oznaczone oczy, usta i nos. Pozostałej cześć ciała niestety nie odnaleziono, dlatego trudno ocenić jakie miała kształty.

Barbie z epoki brązu

W zasadzie wcześniej odnajdywanane były różnego rodzaju firgurki. Nie ma jednak pewności co do przenaczenia tych figurek i czy służyły do zabawy. Główkę lalki z Pantelleria uznano więc za najstarszą zabawkę świata. O tym, że najprawdopodobniej służyła do zabawy, sugerować może maleńki garnuszek i wyposażenie pokoiku typowego dla domku dla lalek. Włoski dziennik Corriere della Sera odkrycie to nazwał „Barbie z epoki brązu”.

Najstarsza fabryka zabawek

Pierwsze zabawki wykonywane były surowców naturalnych takich jak glina, kamień, drewno, kości, skóra czy sierść. Najstarsze zabawki świata przybierały formę lalek. Były to lalki, które słyżyły do zabawy zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Starożytne lalki miały także włosy, ubrania, a ich twarze były pomalowane. Zabawki wykonywano ręcznie przez rzemieślników oraz rodziców.

Jedną z dobrze zachowanych starożytnych zabawek, jest konik na kółkach, zabawka odnaleziona w grobowcu z 950-900 p.n.e. Zabawka ta przechowywania jest w Muzeum Archeologicznym w Kerameikos w Atenach.

fot. Sharon Mollerus

W miarę upływu kolejnych stuleci, świat zabawek przeszedł kolosalne zmiany, w pewnym sensie zataczając koło. Dlaczego? Aktualnie najbardziej doceniane przez rodziców są zabawki ponadczasowe. Zabawki te wykonuje się z naturalnych surowców. Idealnie jeśli wytwarzane są przez małe rodzinne firmy lub ręcznie przez indywidualnych twórców.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: