Najdroższa woda na świecie

Napisała

Woda, niezbędny płyn gwarantujący przetrwanie. Doskonale wiemy jak ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu człowieka. Jednak woda wodzie nie równa, a ceny tej wyjatkowej bywają prawdziwie zawrotne. Jaka jest więc najdroższa woda na świecie? Dlaczego jej cena jest tak horrendalna?

Jak smakuje najdroższa woda na świecie?

Niestety mimo wielu poszukiwań opis smaku najdroższej wody na świecie nie jest dostępny. Wynika to z tego, że jest on bardzo trudny do określenia. Niektórzy degustatorzy wody określają go jako lekki, finezyjny, miękki czy wysublimowany. Inni jako tak delikatny, że niewyczuwalny, który tym właśnie zachwyca. Cóż ta skrajnie krystaliczna woda na pewno kusi i przyciąga promesą wyjatkowych doznań smakowych, niemniej jej cena jest zdecydowanie poza zasięgniem przeciętnego człowieka.

fot. unsplash

Sekretny skład najdroższej wody na świecie

Skład wody lodowcowej, bo to właśnie ona stanowi najdroższą wodę na świecie jest dość prosty. Mianowicie zawiera H2O i już. Lodowce Islandii topnieją od najniższych warstw, których wiek określa się na poziomie między 30 a 90 tysięcy lat. Spadające płatki śniegu, lądowały na glebie wulkanicznej, krople wody z płatków śniegu gromadziły się i zamarzały przez tysiące lat tworząc lód. Współcześnie na skutek działania ocieplającego się klimatu, ściany lodowców odrywaja się i topnieją. Śmiało można stwierdzić, że woda lodowcowa, będąca nadroższą wodą na świecie to pradawna najczystsza woda opadowa. Woda ta uległa przefiltrowaniu przez skały magmowe, które wpływaja na wysokie pH wody, siegające powyżej 7.

najdroższa woda na świecie

Ile kosztuje najdroższa woda na świecie?

Cena wody lodowcowej jest daleka od tej, jaką kojarzymy z typową wodą do picia. Najdroższa woda lodowcowa to Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani. Butelka 750 ml to wydatek rzędu ponad 60 tysięcy dolarów. Cena obejmuje także wyjątkowo ozdobną butelkę z 24-karatowego złota. Bardziej przystępna cena to około 400 zł za butelkę o pojemności 0,75 l.

najdroższa woda na świecie
fot. corriere.it

Cene wody lodowcowej warunkuje głównie sposób jej produkcji, a w zasadzie pozyskiwania. Samo wydobycie lody i jego transport, to proces bardzo niebezpieczny i kosztowny, dlatego nie nalezy się spodziewać, aby cena w niedalekiej przyszłości uległa obniżeniu.

Najdroższa woda na świecie to produkt, którego głębię smaku mogą poznać nieliczni. Stanowi ona dobro luksusowe i jest dedykowana głównie zamożnym klientom.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: