Maź płodowa co to jest?

Napisała

Maź płodowa jak sugeruje nazwa to substancja pokrywająca płód. Jakie ma właściwości i dlaczego nie warto jej usuwać z ciała noworodka, tuż po narodzinach?

Maź płodowa – definicja

Maź płodowa z łac. vernix caseosa − to mazista substancja pokrywająca skórę płodów u ssaków, składająca się z wydzieliny gruczołów łojowych płodu, złuszczonych komórek nabłonka, włosków meszku płodowego i wydzieliny komórek owodni.z kanał rodny

Funkcje mazi płodowej

Podstawowe zadanie mazi płodowej to ochrona ciała dziecka od wód płodowych. Wydzielina pokrywając skórę płodu chroni ją od macerowania. Zapewnia ponadto odpowiednie zakwaszenie, chroniąc od drobnoustrojów chorobotwórczych. W czasie porodu zaś, jej śliska konsystencja ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny.

Naturalna bariera ochronna

Maź płodowa nie znika odrazu po urodzeniu. Jej zadaniem jest nawilżenie skóry oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu pH. Dodatkowo dzięki vernix caseosa ma działanie regenerujące dla skóry – przyspiesza gojenie ran i podrażnień, które mogą powstać w czasie porodu. Doskonale też oczyszcza skórę noworodka, co może wydawać się dziwne.

Noworodki rodzą się z różną zawartością maźi płodowej na ciele, im później po terminie dziecko przychodzi na świat tym mazi płodowej jest więcej.

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel z uwagi na wyjątkowe właściwości vernix caseosa, powinna być odciągania tak długo, jak to tylko możliwe. Aktualnie zaleca się aby pierwsza kąpiel noworodka miała miejsce po tygodniu, a czasem i dłużej po porodzie. W pierwszych dniach wystarczy ograniczać się do przecierania newralgicznych części ciała maluszka. Więcej na temat pierwszej kąpieli noworodka tu>>

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: