Mama bohaterka

Napisała

Mama to wyjątkowa postać w życiu każdego dziecka. Zdarza się, że pretenduje do postaci bohatera, na co wskazuje choćby badanie ankietowe, które przeprowadzono na Uniwersytecie w Richmond, gdzie 25% ankietowanych wskazało matkę jako bohatera (ojca wybrało 16% ankietowanych). Mama bohaterka jest bez wątpienia numerem jeden i wcale nie jest to przypadek, zadbała o to bowiem natura i naturalne predyspozyje płci.

fot. unsplash

Mama bohaterka

Wybór mamy na bohaterkę nie jest przypadkowy, matki to mistrzynie pomagania. Pomagają potomstwu zadbać o podstawowe potrzeby fizyczne i emocjonalne. To one karmią, chronią, tulą, wspierają emocjonalnie, uczą radzenia sobie w trudnych sytuacjach, są także wzorem do naśladowania. Matka wypełnia ważne funkcje, które przypisuje się bohaterom. Są to ochrona, inteligencja i mądrość, zachowanie moralne oraz inspiracja.

mama bohaterka
fot. unsplash

Matka synonim bezpieczeństwa

Matki robią wszystko, aby chronić i ratować swoje dzieci, są gotowe oddać za nie życie. Neurolodzy Craig H. Kinsley i Kelly G. Lambert , odkryli, że macierzyństwo zmienia mózg u samic szczurów, które kieruja się matczyną ochroną przez wszelkim niebezpieczeństwem.

Ludzkie dzieci są jednymi z najbardziej narażonych stworzeń, które bez matki nie są w stanie przetrwać pierwszych miesięcy życia. Natura jest niesamowita i sprawia, że macierzyństwo wpływa na zmiany w mózgu kobiet, tak, aby mogły się one dostosować do nowcyh wyzwań związanych z rolą matki. Organizm kobiety przygotowuje się do bycia mamą zarówno pod względem emocjonalnym jak i fizycznym. Zaczyna chociażby produkować niezwykle i drogocenne mleko matki, które stawnowi wyjątkowe w swym składzie pożywnie. Zmiany te utrzymuja się do około drugich urodzin dziecka.

Mądry po mamie

Nie ma w tym stwierdzeniu nic przesadzonego. Istnieją bowiem dowody na to, że dziecko inteligencję dziedziczy po mamie. Mama to w pewnym sensie studnia wiedzy, zawsze można zwrócić się do niej po radę i pomoc. Jest to pewnego rodzaju mentor życiowy, którego doświadczenie i mądrość jest niezwykle cennym źródłem. Pomocnym, szczególnie w czasie podejmowania trudnych i wymagających decyzji. Matki przekazują swojemu potomstwu niezwykłą mądrość życiową wskazująć ścieżki, którymi warto podążać. Uczą uważności i wartości, które są w życiu istotne i na których warto się koncentrować.

Mama wzór do naśladowania

Kontynuując poprzedni akapit i niezwykłą mądrość życiową matek, koniecznie należy podkreślić ich przeogromną bezinteresowność i poświęcenie dla innych. To właśnie matki wychowują potomstwo, które zazwyczaj próbuja pogodzić z pracą zawodową. Zdarza się także, że kobiety będąc samodzielnymi matkami, narażone są na dodatkowe przeszkody, wyzwania i problemy, którym stawiają dzielnie czoła. Matki to niezwykłe wojowniczki, dla których kołem napędowym staje się potomstwo i jego potrzeby.
Obserwacja poświęcenia matek ich charyzmy, dobroci i cnoty stanowi doskonały przykład empatii, heroizmu i wzoru do naśladowania.

Matka źródło inspiracji

Matka uczy jak być dobrym człowiekiem. To zazwyczaj mama zachęca dziecko do działania, inspiruje i wierzy w możliwości dziecka. Nawet jeśli ono samo ma wątpliwość co do własnych umiejętności. Jak wyznała Sheryl Saddberg (dyrektor operacyjna Facebooka), wiele zawdziecza matce, która wychowała ją w przekonaniu, że może w życiu osiągnąć, co tylko będzie chciała i ona jej najzwyczajniej w świecie uwierzyła. Matka to naturalny motywator do działania, który jest doskonalym trenerem życia.

Nie bez przyczyny Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, jakie człowiek zapamiętuje i celebruje. Mama bohaterka przytuli, pocałuje, wspiera emocjonalnie, trzyma za rękę w trudnych chwilach i motywuje do działania, wtedy gdy sami nie mamy już siły i wiary, że może się udać.

fot. unsplash

Oczywiście ten wyidealizowany obraz matki, wspaniałej pocieszycielki, mentora i wychowawcy, nie zawsze jest taki. Zdarza się, że kobieta z różnych powodów nie sprawdza się w tej roli, mówimy wówczas o trudnej lub toksycznej relacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: