Skóra dziecka wymaga zupełnie innego podejścia do pielęgnacji, niż skóra osoby dorosłej. Dlaczego? Niemowlęta i dzieci mają delikatną i wrażliwą skórę, która jest bardziej narażona na podrażnienia i reakcje alergiczne. Wybór kosmetyków, powinien ograniczać się do tych, których skład jest najbliższy naturze.
Niezwykła skóra dziecka
Dzieci do około trzeciego roku życia, mają bardzo specyficzny rodzaj skóry, a główny winowajca to różnice fizjologiczne i anatomiczne odróżniające skórę maluszka i skórę osoby dorosłej. Wyjątkowo delikatna i miękka skóra potrzebuje równie delikatnego traktowania. Skłonność do podrażnienia, reakcje alergiczne czy zaczerwienienie to najczęstsze objawy niewłaściwie dobranych kosmetyków do pielęgnacji Maluszka.
Niewykształcona bariera ochronna skóry małego dziecka powoduje, że składniki zawarte w substancji myjącej przenikają do skóry bez ograniczeń, co może powodować podrażnienia. Warto zwrócić uwagę, że nawet składniki uznawane za łagodne, dla maluszka przed ukończeniem 3 roku życia, mogą stanowić zagrożenie.
Kiedy i w czym kąpać noworodka
Jakiś czas temu, noworodki kąpane były tuż po porodzie, albo w pierwszych dniach po, ale zazwyczaj jeszcze w szpitalu. Aktualnie, pierwszą kąpiel noworodka zaleca się kilka dni po porodzie, czasem nawet przeciąganie do tygodnia od porodu.
Praktyka ta, ma na celu zachowanie jak najdłużej na ciele noworodka, naturalnej bariery ochronnej jaką jest maź płodowa.
Vernix caseoas, to biaława lepka substancja, którą pokryte jest ciało dziecka w brzuchu mamy. Ma za zadanie chronić skórę niemowlęcia przed działaniem wód płodowych. Świetnie spełnia tę rolę, dlatego im dłużej maluch jest nią pokryty, tym jego naturalna bariera ochronna działa. Im wcześniej dziecko przyjdzie na świat, tym mazi jest więcej.
Kosmetyki ekologiczne dla dzieci
Szukając odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry niemowlęcia, warto wybrać te o najprostszym składzie. Prostota zalecana jest także w kwestii mnogości specyfików do pielęgnacji. Zasada im mniej tym lepiej, świetnie sprawdzi się w tym względzie.
Ekologiczne kosmetyki dla dzieci mają zazwyczaj w składzie podstawowe składniki naturalne. Wspierają one tworzenie bariery na skórze, nie narażając jej na podrażnienia.
Łagodne składniki myjące, które są akceptowalne do mycia skóry dziecka to np. Sodium Myreth Sulfate, Cocamidopropyl Beatine. Próżno szukać dobrych i bezpiecznych kosmetyków dla niemowląt, w reklamach telewizyjnych i popularnej prasie. Zazwyczaj im bardziej reklamowana marka, tym “bogatszy” niewłaściwy skład.
Skóra niemowlęcia prawie nie wydziela potu. Środki myjące, które stosowane są w preparatach dla dorosłych, w ogóle nie powinny być używane przez dziecko, nawet starsze.
Im prościej tym lepiej, mydło, żel czy szampon, okazjonalnie i w razie potrzeby krem pod pieluszkę, do tego sezonowe słoneczne i zimowe kremy ochronne – to wszystko. Koniecznie sprawdzone, zweryfikowane składy – warto szukać u ekspertów w dziedzinie, którzy testują i rozkładają na czynniki pierwsze wszelkie dziecięce (i nie tylko) produkty do pielęgnacji. Np. srokao.
Zawsze można też szukać alternatyw dla gotowych kosmetyków i korzystać z dobrodziejstw ziół i innych naturalnych specyfików.