W 2007 roku odnaleziono komórki macierzyste w mleku matki. Odkrycia tego dokonał profesor Peter Hartmann wraz z zepołem Uniwersytetu Australii Zachodniej. To niezwykłe odkrycie, kolejny raz potwierdziło, wyjątkowość mleka matki.
Komórki macierzyste w mleku matki
Dalsze badania nad obecnością komórek macierzystych w mleku matki przeprowadziła doktor Foteini Kakulas w roku 2012. Po przeprowadzeniu eksperymentu na myszach, dowiodła, że komórki macierzyste obecne w mleku mamy, występują nie tylko w żołądku, ale też w wątrobie, trzustce, śledzionie, mózgu, a także w krwi. Nie tylko są obecne w tych narządach, ale co ważne są żywe. Komórki integrują się z i organami, wytwarzając odpowiednie białka.

Dzięki badaniom doktor Foteini Kakulas, wiemy na przykład, że komórki macierzyste, które są obecne w mleku mamy i przekazywane drogą pokarmową mogą przekształcać się w tkankę kostną lub tłuszczową. Mają także zdolność przekształcania się w inne komórki trzustki, wątroby czy komórki mózgowe. Odkrycie to daje nieograniczone możliwości w rozwoju medycyny.
Obecność komórek macierzystych w mleku matki odgrywa niesłychanie istotną rolę w optymalnym rozwoju noworodka, które jest karmione piersią. Fakt ten podnosi także rangę karmienia naturalnego, które w społeczeństwie bywa odbierane w bardzo różny sposób, nie zawsze pozytywny.