Kangurowanie to czynność, która ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa noworodka tuż po porodzie. Pierwszy kontakt odbywa się zwykle tuż po wyjęciu dziecka z łona matki. Pozostając w tym niezwykłym uścisku, dziecko uspokaja się, stres jakiego doświadczył w czasie porodu traci na sile. Noszenie noworodka jest niezwykle drogocenne dla wcześniaków, a także dzieci odłączonych od matki. Jakie korzyści niesie jeszcze praktykowanie kangurowania?
Kangurowanie początek
Skąd się wzięła nazwa kangurowanie? Otóż jak ona sama sugeruje, głównym bohaterem są kangury. Młode kangurzątka, rodzą się w stanie embrionalnym, w torbie matki zaś dojrzewają do życia poza jej wnętrzem.
Tradycja kangurowania zrodziła się w stolicy Kolumbii. W wyniku braków personalnych oraz sprzętów niezbędnych do monitorowania funkcji życiowych wcześniaków, kładziono je na piersiach mamy. Najczęściej dziecko uspokajało się wtedy, czuło zapach matki, jej głos, znajome bicie serca. Stres jakiego doświadczyło w czasie porodu, łagodniał. Zauważono dobroczynny wpływ kangurowania na nowo narodzone dziecko. Dlatego aktualnie zaleca się noszenie w ten sposób dzieci tuż po porodzie oraz w pierwszych tygodniach życia dziecka.
Kangurowanie u wcześniaków
Praktykowanie kangurowania zalecane jest szczególnie wcześniakom, które zwykle przebywają w inkubatorze. Mnogość stresu jaki przeżywają po porodzie, często inwazyjne badania, separacja z matką, mogą potęgować dalsze problemu rozwojowe.
Kangurowanie przez matkę, ojca czasem rodzeństwo, pozwala na zminimalizowanie stresu u dziecka, rekompensując w pewnym stopniu traumatyczne przeżycia.
Wcześniaki kangurowane szybciej przybierają na wadze, ich układ nerwowy rozwija się lepiej, temperatura ciała reguluje się, ich ogólny stan zdrowia ulega poprawie.
Na czym polega kangurowanie?
Kangurowanie polega na ułożeniu noworodka na piersiach mamy, skóra do skóry, czyli bez ubrania. Kluczowe są pierwsze godziny tuż po porodzie, kiedy mama i dziecko po raz pierwszy mogą spojrzeć sobie w oczy. Jest to niezwykle wyniosła chwila, której nie da się potem odtworzyć. Noworodek w pełnym stresie, znajduje ukojenie w piersiach matki. Matka zaś często na skraju wyczerpania, odnajduje spokój tuląc swoje nowo narodzone dziecię. Kangurowanie powinno trwać do pierwszej próby ssania piersi matki, zwykle ok 2 godziny od porodu.
Niestety obcowanie matki i dziecka tuż po porodzie nie zawsze jest możliwe. Zdarza się, że ze względu na stan zdrowia maluszka lub mamy, zostają od razu odseparowani. W takiej sytuacji, bardzo istotne jest, aby kangurowanie przejął tata, a jeśli dziecko wymaga pilnych badań, doprowadzenie kontaktu skóra do skóry najszybciej jak to możliwe.
Kangurowanie jak długo powinno trwać?
Kangurowanie to doskonały czas po narodzinach dziecka, w czasie którego jest miejsce na bliskość, czułość, dotyk, zapach – poznawanie siebie nawzajem. Nie ma granicznego terminu, aby zaprzestać kangurowania. Im więcej wzajemnej bliskości tym lepiej. Klasyczne kangurowanie można z czasem zastąpić chustonoszeniem.
Korzyści kangurowania
Kangurowanie u noworodka redukuje stres, przywołuje poczucie bezpieczeństwa, ułatwia zasypianie, uspokaja, zapewnia odpowiednią regulację ciepła, pomaga w prawidłowym rozwoju układu krążenia, odpornościowego i oddechowego, sprawia, że maluch lepiej przybiera na wadze, aktywuje ssanie u dziecka. Pozwala na budowanie naturalnej więzi dziecka z matką. Dla wcześniaków zaś ma drogocenne korzyści, które wpływają na poprawę ogólnego stanu zdrowia.
Matka kangurująca szybciej wraca do sprawności po porodzie, bliskość dziecka sprawia, że szybciej uczy się rozpoznawać potrzeby maluszka. Kangurowanie sprzyja także prawidłowej laktacji u matki. Minimalizuje też występowanie baby bluesa. Kangurowanie dobrze działa także na ojca dziecka, który ma możliwość budowania emocjonalnej więźi z dzieckiem od samego początku, czuje, że jego rola jest ważna. Ma możliwość przejęcia części obowiązków związanych z opieką nad noworodkiem, pozwalając matce na chwilę odpoczynku.
Kangurowanie noworodka tuż po porodzie oraz w pierwszych tygodniach życia jest niezwykle ważną i istotną praktyką, którą warto celebrować. Niesie wiele bezcennych korzyści nie tylko dla noworodka, ale także dla matki dziecka oraz ojca. Kangurowanie przyczynia się to łatwiejszej akceptacji nowej roli w życiu rodziców, tworzeniu emocjonalnej więzi z dzieckiem oraz ma szereg zdrowotnie istotnych zalet, które warto wykorzystać.