Joga dla dzieci – niezwykłe korzyści z praktyki

Napisała

Joga dla dzieci to doskonały sposób na rozładowanie napięć psychicznych i stresu, który na co dzień im towarzyszy. Dla organizmu ludzkiego ruch to naturalny sposób zrównoważonego rozwoju. Niestety szereg zmian kulturowych spowodowało to, że większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Także dzieci, dla których doświadczanie przez ruch jest naturalne, pozbawiane są aktywności w miarę upływu lat coraz bardziej.

Praktyka jogi receptą na kanapowy tryb życia

Dzieci przez brak ruchu narażone są na sztywność ciała, różnego rodzaju dysproporcje, które są następstwem siedzącego trybu życia. Ukształtowane w ten sposób nawyki, nasilają się i pogłębiają z wiekiem. Im szybciej zostaną zauważone i skorygowane, tym większa szansa na przeciwdziałanie im.
Praktyka jogi przez dzieci może przyczynić się do wzmocnienia mięśni oraz kształtowania właściwej postawy.

Jaka joga dla dzieci

W zasadzie praktykowanie jogi przez dzieci może przynieść same korzyści. Joga dla dzieci to przede wszystkim zabawa. Najbezpieczniejszą praktyką dla dzieci jest Hatajoga.
Z definicji Hathajoga to – tradycja indyjskiej jogi, bazująca głównie na pozycjach ciała asana, sześciu procesach oczyszczających krija oraz na kontroli oddechu (pranajama).
Asany to określone pozycje jogistyczne, których celem jest doprowadzenie do wewnętrznej harmonii ducha i wzmocnienie ciała. Jeśli napięcie w ciele jest zbyt duże, należy je rozciągnąć, dla uzyskania rozluźnienia. Jeśli natomiast rozluźnienie jest zbyt duże, wówczas trzeba popracować nad jego wzmocnieniem. Jedną z najbardziej znanych asan jest Adho mukha śvānāsana, czyli pozycja psa z głową w dół – która już z samej nazwy, jest interesująca dla dzieci.
Pranajama, to ćwiczenia oddechowe, których zadaniem jest wyciszenie systemu nerwowego, świadomość własnych emocji, wsłuchanie się w nie.

Zalety praktyki jogi dla dzieci

Dzieci zazwyczaj lubią „wygibasy” jogi. To doskonała zabawa ruchowa, ale też ciekawa forma pracy nad własnym ciałem i umysłem. Wbrew pozorom, koncentracja na sobie, na oddechu, skupienie się na uważności jest dla dzieci bardzo atrakcyjne.
Główne zalety praktykowania jogi przez dzieci to:

  • nauka samoświadomości własnego ciała i jego możliwości
  • ćwiczenie cierpliwości względem siebie i innych
  • dostrzeganie różnic i obserwacja zachowania siebie i innych
  • ćwiczenie koncentracji i nabywanie umiejętności skupiania się na własnych myślach, emocjach
  • wzmocnienie elastyczności i wytrzymałości mięśni,
  • wpływ na ogólną odporność organizmu i jego witalność
  • poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego
  • ćwiczy koordynację ruchową
  • rozwija siłę woli i koncentrację

Joga dla dzieci może przynieść wiele korzyści. Są to nie tylko fizyczne usprawnienia organizmu, który narażony jest na nieprawidłowości. Joga pomaga także w kształtowaniu wewnętrznej harmonii, samoświadomości oraz pomaga radzić sobie z emocjami. Jest to doskonała forma rozładowania napięcia w dążeniu do samoregulacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: