Jaki bidon dla dziecka?

Napisała

Są takie rodzicielskie pytania i zagwozdku, które powracają jak bumerang co kilka miesięcy. Jaki bidon dla dziecka wybrać jest bez wątpienia jednym z nich. Zatem jak wybrać bidon praktyczny, funkcjonalny, trwały i taki, który posłuży jakis czas? Czy w ogóle jest jeden kandydat na bidon idealny?

Bidon poszukiwany

Bidon tudzież butelka na wodę jest intensywnie poszukiwany zwykle dwa razy w roku. Mianowicie tuż przed szykowaniem wyprawki do przedszkola i szkoły oraz przed wakacjami. Sztuką jest wybrac taki bidon, który przetrwa wakacje, sprawdzi się i „pójdzie” z dzieckiem do przedszkola czy szkoły. Czy w ogóle są trawałe bidony, które nie pękają, nie przeciekają, a ich mycie nie jest wyczynem? Jaki bidon dla dziecka wybrać i cieszyć się beztroskim użytkowaniem? Spóbujmy ustalić cechy takiej butelki.

fot.unsplash

Jaki bidon dla dziecka – na co zwrócić uwagę

Poniższej kilka cech, które mogą się różnić w zależności od oczekiwań użytkowników, niemniej są to cechy ogólne, na które warto zwrócić uwagę, w czasie wyboru butelki na wodę. Celowo piszę o wodzie, gdyż to właśnie wodą dziecko powinno się nawadniać. Kompot, sok, herbata czy inne płyny owszem, do racjonalnego podania, ale raczej z kubka no i sporadcznie. Bidon z wodą to podstawa nawodnienia organizmu dziecka, w drodze, szkole, przedszkolu czy wycieczce, lepszej opocji nie ma.

Materiał

Najlepszym wyborem jest oczywiście szkło. Niestety z uwagi na niezwykłą zdolność i fantazję dzieci to aktywnego eksplorowania świata, ten rodzaj materiału może być dość ryzykowny. Inną propozycją są bidony wykonanane ze stali, jest to dobre rozwiązanie, niemniej może pozostawiac specyficzny smak „metalu” w wodzie. Nie jest to standardem, ale zdarza się, choć trwałość takiego bidonu jest zadowalająca.
„Plastiki” bywaja różne, najbardziej popularny ostatnio do produkcji bidonów to Tritan. Materiał bardzo wdzięczny z uwagi na:

  • lekkie i łatwe do noszenia
  • nie tłuką się, nie pekają, nie rysują
  • odporne na temperaturę, nie tracja kształów, nadają sie do mycia w zmywarce
  • co bardzo ważne, nie wpływają na smak wody i innych napojów

Jest też bezpiecznny, o czym możecie poczytac tutaj >>

Ustnik i rurka

Bidony dla dzieci mogą posiadać słomkę (rurkę) do picia lub klasyczny otwór różnej wielkości. Te pierwsze wybierają najczęściej rodzice małych dzieci, a to dlatego, że tak jest dzieciom po prostu łatwiej, poza tym mogą ugasić pragnienie bez konieczności odchylania głowy do tyłu. Co dla niektórych maluchów, bywa dość skomplikowane na początku. Niektórzy wybierają na pierwszy bidon niekapek, niemniej śmiało można ten etap pominąć! Bidon ze słomką daje pewnego rodzaju komfort użytkowania, niestety nie są one najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Wyczyszczenie słomki w środku, może stanowić dość dużą niedogodność. Rozwiązaniem może być w tym względzie klasyczny bidon z otworem do picia. I tu pojawia sie kolejna zagwozdka, jaki ustnik wybrać. Wszystko zależy od preferencji dziecka, niemniej im prościej tym lepiej. Sam ustnik powinien mieć opcję ukrycia, zamknięcia przed brudnymi rączkami małego odkrywcy. Ważne, aby picie było w miarę wygodne. Oczywiście czasem nauka picia z nowego bidonu wymaga czasu, jednak przeskok z „bidonika” na bidon zwykle jest znacznie prostrza niż wiekszości rodziców się wydaje.

fot. unsplash

Zamknięcie, szczelność, pojemność, obsługa

Rodzaj zamknięcia bidonu, często powiązany jest z jego szczelnością. Niestety większość bidonów przecieka. Warto szukać bidonu, który posiada funkcję blokady przed otwarciem, daje to dodatkową opcję ewentualnego zabezpieczenia przez rozlaniem. Najbezpieczniej jednak kupić plecak z bocznymi kieszeniami! Sam ustnik powinien mieć opcję ukrycia, zamknięcia go przed świeżą porcją brudnych rączek. Pojemność bidonu ma znaczenie w kontekście wieku dziecka. Im młodsze tym rozmiar bywa mniejszy co też wpływa na łatwość trzymania i przenoszenia. Łatwość obsługi pozwalająca na samodzielność ma też duże znaczenie, im mniej skomplikowana tym lepiej, choć dzieci bardzo szybko uczą się nowyh rzeczy, zaskakując przy tym rodziców.

jaki bidon dla dziecka
fot. unsplash

Przy wyborze bidonu najważniejsza zasada to prostota! Im prościej tym lepiej. Kształt, brak zakamarków, praktyczny materiał to gwarancja długiego użytkowania.
Pamiętaj, że bidon wymaga częstego mycia, a on sam będzie narażony na działanie różnych czynników zewnętrznych. Powinien też być odporny na uderzenia i rzucanie nim. Z założenia bidon ma służyć dziecku, a nie odwrotnie. Powinien mu towarzyszyć na co dzień i w każdych warunkach, a nie ładnie prezentować się w uchwycie na wózku, torbie mamy czy innym miejscu. Bidon musi radzić sobie w trudnych warunkach. Bidon będzie nie raz w piachu, błocie, plastelinie czy resztach jogurtu. Dlatego im prostrza jego postać tym łatwiejsze użytkowanie.

Nie ma jednego słusznego bidonu, który sprawdzi się dla każdego. Potrzeby bywają różne, dlatego nie da się stworzyć idealnego bidonu. Niemniej powyższe cechy, tworzą pewnego rodzaju pogląd na to, na co warto zwrócić uwagę, decydująć jaki bidon dla dziecka wybrać, aby spełniał oczekiwania. Oczywiście kwestia poczucia estetyki i designu rodzica pozostaje indywidualna plus potrzeba „upodobań wizualnych” dziecka, że tak to ładnie ujmę.

Dodać warto jednak, że gusta bywają zmienne, szczególnie te dziecięce.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: