Garderoba kapsułowa, minimalizm w szafie dziecka

Napisała

Koncepcja szafy kapsułowej powstała w latach siedemdziesiątych i przetrwała do czasów dzisiejszych. Skąd ten fenomen? Garderoba kapsułowa zakłada totalny minimalizm i użytkowanie określonej liczby ubrań, które pasują do siebie, tworząc wymienne zestawy. Dziecięca szafa zwykle nie ma nic wspólnego z minimalizmem, wręcz przeciwnie. Czy wprowadzenie capsule wardrobe na półki w szafie dziecka jest w ogóle możliwe?

Garderoba kapsułowa koncepcja tworzenia

Termin dotyczy kolekcji odzieży, składającej się wyłącznie z wymiennych elementów, dla zmaksymalizowania liczby strojów, które można tworzyć dzięki podstawowej odzieży kapsułowej.
Koncepcja szafy kapsułowej została wykreowana przez Susie Faux, właścicielkę londyńskiego butiku o nazwie „Wardrobe” w latach siedemdziesiątych.
Styl ten był później popularyzowany przez różnych projektantów mody, a jego duch przetrwał do dziś. Jest powszechny w niektórych środowiskach, które cenią minimalizm, np. wśród miłośników pedagogiki Montessorii.
Celem koncepcji capsule wardrobe jest posiadanie stroju odpowiedniego na każdą okazję, bez posiadania nadmiernej ilości odzieży, co z kolei w kwestii szafy dziecięcej może graniczyć z cudem.

Jak wprowadzić styl garderoby kapsułowej do szafy dziecka

Otóż warto zacząć od obserwacji tego co maluchy noszą najczęściej. Jakie ubrania preferują, w których czują się najlepiej oraz te które wydają się być najbardziej praktyczne. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej te najbardziej praktyczne bywają też najbardziej proste.
Najłatwiej postawić na kolory stonowane, szczególnie w kwestii bazowych części garderoby. Klasyczne kolory „ziemi” to bardzo praktyczne rozwiązanie, bo większość z nich da się śmiało połączyć z bardziej intensywnymi, konkretnymi barwami, bez szwanku dla estetyki ubioru.
Nie bez znaczenia jest także jakość ubrań na jakie się decydujemy. Otóż z uwagi na fakt, że z założenia, szafa kapsułowa mieści mniej ubrań, wymagają one częstszego prania. Z drugiej strony ograniczenie ilości rzeczy, daje oszczędność, którą można spożytkować na droższe, lepszej jakości ubrania z wytrzymałych tkanin. W ogólnym rozrachunku jest to bardziej opłacalne.

Zasady tworzenia capsule wardrobe

Dla optymalnego skomponowania praktycznej i minimalistycznej szafy, warto postępować według zasad:

  • wybór kolorów podstawowych, stonowanych, neutralnych, które stanowią bazę ubioru, następnie wybór jednego lub dwóch kolorów akcentów, dla podkreślenia całości stroju
  • kroje i fasony, w dziecięcej szafie konieczne jest, aby ubrania nie krępowały ruchów przy aktywnościach, wygodna przede wszystkim!
  • rodzaj tkaniny – jakość to podstawa garderoby kapsułowej. Ubrania wymagają częstego prania, dlatego powinny dobrze wyglądać w czasie procesu zużycia. Warto wybierać tkaniny wysokiej jakości takie bawełna, bawełna organiczna, len, czy wełna.

Korzyści minimalistycznej szafy

Wbrew pozorom odzień kapsułowa to nie tylko szaro-bure dresy. Szafa kapsułowa dla dzieci nie wyklucza intensywnych barw i wzorów. Nie ogranicza także ilości ubrań. Każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Są takie, które nie tolerują ubrudzonego ubranka, dlatego wymagają częstszej jego zmiany.
Wprowadzenie garderoby kapsułowej to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących minimalizm. To także świetna metoda na stworzenie dodatkowej przestrzeni, która w klasycznym modelu jest mocno zapełniona dużą ilością ubrań na różne okazje, często zbędnych. Kultywowanie odzieży kapsułowej wymusza zakup mniejszej ilości ubrań, co ma bardzo korzystny wpływ na środowisko. Wybór ubrań wysokiej jakości, zaś daje szansę dla popularyzowania tendencji do zakupu ubrań, z certyfikowanych tkanin, z firm, dla których produkcja zgodnie z fair trade jest codziennością.

Minimalizm w szafie dziecka to świetna alternatywa dla przepełnionych szaf i szuflad w dziecięcym pokoju. Wbrew powszechnym wyobrażeniom, daje wiele możliwości tworzenia wygodnych, najwyższej jakości i przede wszystkim praktycznych stylizacji. Garderoba kapsułowa to gwarancja większej przestrzeni.
Miłośnicy prostych rozwiązań w szafie to także często miłośnicy ubranek z drugiej ręki.
Zakupy dziecięcej garderoby w secondhandach to też dobry kierunek wpływający na poprawę „ekonomii odzieżowej”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: