Fair Trade, czy istnieje sprawiedliwy handel w świecie zabawek

Napisała

Produkty Fair Trade to takie, za które producent otrzymał sprawiedliwą zapłatę, a towar podlegał kontroli jakości na każdym etapie produkcji. Inaczej mówiąc idea sprawiedliwego handlu jest taka, że twórca produktu został za niego odpowiednio wynagrodzony. Kupujący zaś ma pewność, że nabył wysokiej jakości towar, który wytworzono z należytą starannością.

Definicja fair trade

Sprawiedliwy handel jest to partnerstwo w handlu, opierające się na dialogu, przejrzystości i szacunku, w którym dąży się do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych dla zmarginalizowanych producentów i pracowników… Organizacje sprawiedliwego handlu, aktywnie angażują się we wspieranie producentów, podnoszenie świadomości i kampanie na rzecz zmian zasad i praktyki konwencjonalnego handlu międzynarodowego.

Fair trade na rynku zabawkarskim

Przywołując na myśl typowy sklep z zabawkami, trudno sobie wyobrazić, że zabawki w nim oferowane zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami fair trade.
Niestety taka też jest rzeczywistość. Półki sklepowe uginają się od plastikowych, kolorowych i zwykle hałaśliwych produktów, które nie mają zwykle nic wspólnego z wyjątkowością wytworzenia. Większość z tych komercyjnych produktów po chwili ekscytacji ląduje w skrzyni na zabawki i niemalże nigdy nie wraca do łask.
Oczywiście znalezienie wysokiej jakości zabawek wytwarzanych w zgodnie z zasadami fair trade jest możliwe jednak wymaga trochę czasu i cierpliwości.

Fair trade próżno szukać w reklamie tv

Zdecydowanie to strata czasu. Producenci tego typu nie trafiają do masmediów i z pewnością nie zmieni się to. Zabawki fair trade dedykowane są świadomym rodzicom, którzy wychowują różwnie świadome dzieci.

Jakie są zabawki Fair Trade

To zwykle proste, pozbawione „szałowości” zabawki. Wykonane z surowców naturalnych, drewna, kauczuku, wełny, bawełny, lnu, czasem wykorzystujących recykling. Ich producenci nie dysponują ogromnymi budżetami na reklamę, dlatego też ich odszukanie wymaga od zainteresowanych nieco wysiłku.
Zabawki fair trade coraz chętniej wybierane są przez rodziców, których świadomość jakości z roku na rok rośnie. W ślad za tym, podążają właściciele sklepów z zabawkami. Wyszukują i wprowadzają małe handmade’owe produkty, często wytworzone pracą własnych rąk. Niepowtarzalne egzemplarze doceniają też dzieci, choć to czasem wymaga czasu 🙂

Dzieci tak naprawdę nie potrzebują wielu zabawek. Wystarczy kilka ponadczasowych propozycji, a scenariusz zabawy podyktuje wyobraźnia. Daje ona pole do popisu dziecięcej beztrosce, fascynacji, prawdziwej eksplozji kreatywnego tworzenia.

Zabawa w cieniu fair trade

Zabawa, to naturalne zachowanie dziecka, maluch nie zastanawia się nad jej celowością. Eksplorowanie otaczającej przestrzeni jest dla dziecka tak podstawowe jak oddychanie.
Dzięki beztrosce dziecko poznaje smak wolności, dzięki której odrywa siebie i to jakie są jego możliwości. To właśnie przez zabawę, a nie wiedzę teoretyczną kreuje wyobrażenie otaczającego je świata. Proponowanie malcowi bezsensownej zabawki, której monotonia i powtarzalność użytkowania go ogranicza, powoduje, ze jego naturalny odkrywczy umysł męczą się. Efekt tego jest taki, że nowa zabawka staje się nudna i ląduje na dnie szafy.

Wartość dodana

Proponując dziecku proste wysokiej jakości zabawki, które zostały wytworzone w wyjątkowy sposób z poszanowaniem środowiska i pracy ludzi, dajemy mu coś więcej niż tylko przedmiot do zabawy.

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka, takiej która będzie wspierała jego rozwój, nie znudzi się po 20 minutach, będzie bezpieczna i wyprodukowana, nie należy do łatwych.
Na pewno próżno ich szukać w komercyjnych sklepach z zabawkami. Na pewno łatwiej znaleźć je w małych lokalnych butikach niż w ogromnych storach z masową produkcją.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Więcej od Anety: